Home ::  FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy



Poprzedni temat «» Następny temat
Wpisywanie dostawy importowej
Autor Wiadomość
rockride 

Pomógł: 1 raz
Posty: 21
Wysłany: 2018-06-18, 12:24   Wpisywanie dostawy importowej

Witam !

mam pytanie odnośnie wpisywania faktury importowej. Przy tej operacji otrzymujemy :

- fakturę od kontrahenta zagranicznego (którą wpisujemy do zakupu faktur importowych)
- fakturę od przewoźnika (np.DHL) na której jest kwota obsługi za logistykę, + nota obciążeniowa na poczet podatku VAT oraz cła (jeśli jest pobrane). (Z tym jest problem, bo są tu niejako do wprowadzenia dwa dokumenty. Jeden jest SAD'em a drugi notą obciążeniową.

Pytanie :) ?

1- Jak poprawnie wpisywać dokument SAD ?

Ja robię to w ten sposób : Jeśli dokument SAD mówi tylko wielkości pobranego podatku VAT, wpisuję go rejestru faktur krajowych ( z przypisaniem do płatnika zagranicznego, mimo ostrzeżenia programu). Sama kwota trafia do rejestru VAT, i jest pomijana w KPiR i tak to powinno wyglądać. Wprowadzam to do rejestru faktur karowych bo SAD podany jest w złotówkach a nie walucie obcej, i nie mam tego jak wprowadzić do rejestru faktur zagranicznych.

Sama faktura od kontrahenta zagranicznego wpisywana jest oczywiście do tabeli importowych faktur zakupowych, ( i tu jest wszystko ok.). Pojawia się tu tylko jeden "zonk" związany z dodaniem kwoty cła do wyceny poszczególnego towaru przy jego wprowadzaniu. Mianowicie,.. jeśli urząd celny doliczył cło do produktu A, wówczas cło powinno być doliczane proporcjonalnie do ceny zakupu towaru. Przykładowo, jeśli cało za towar X, wynosi 100zł, to powinniśmy 100zł rozbić na ilość sztuk towaru X, przez co zwiększamy jego cenę zakupu proporcjonalnie, i taka cena jest naszą ceną zakupową, trafia ona do magazynu, a na koniec roku do wyceny przy remanencie. Program jednak nie bierze tego faktu pod uwagę, bo fakturę wpisujemy pozycjami po przeliczaniu kursu waluty bez możliwości dodania kwoty cła. Idąc krok dalej , możemy obciążyć całą fakturę kosztem transportu (F10), ale wyrażamy go w walucie obcej a nie w PLN... :)

Może, ja źle kombinuję :) ale przydałby się jakiś tutorial pt. "Jak wprowadzić faktrurę imprtową, rozliczyć SAD ( z VATu i Cła).

Z przyporządkowaniem rozbicia opłat do książki i rejestru VAT sobie poradziłem.

Pozdr!.
 
 
 
magda 

Posty: 1
Wysłany: 2022-11-30, 14:59   

Wprowadzając fakturę importową z cłem , w pierwszej kolejności tworzymy nowy rodzaj zakupów np. o nazwie "cło" z zaznaczeniem Vat -brak odliczenia , Księga podatkowa -nie wpisuj do ksiąg.
Następnie otwieramy fakturę importową i pobierając towar z magazynu otwiera się okno "Przelicz cenę Towaru" w tym miejscu możemy dodać cło do ceny zakupu towaru.
W następnej pozycji wpisem ręcznym z ilością " -1" wpisujemy wartość cła i wybieramy dla tej pozycji wcześniej utworzony rodzaj zakupów "cło" . Ta operacja zmniejszy wartość faktury w stosunku do kontrahenta .
W kartotece magazynowej cena zakupu będzie powiększona o wszystkie koszty .
W rejestrze JPK VAT i KPIR pojawi się faktura z uwzględnionym cłem .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group