Home ::  FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy



Poprzedni temat «» Następny temat
Inwentura wsteczna
Autor Wiadomość
electronic 

Posty: 50
Wysłany: 2021-01-05, 21:30   Inwentura wsteczna

Dzień dobry,
- Po zakończonej sprzedaży 31 grudnia odczytałem towary sprzedane na kasie i zatwierdziłem w magazynie, nie mogłem do tego czasu wprowadzić wszystkich faktur zakupu z grudnia,
- zrobiłem kopię programu,
- do jutra skończę wprowadzać faktury zakupu których nie ma w kopii z 31 grudnia,
- wiem że mogę te faktury wyeksportować do skopiowanego programu jeśli będzie potrzeba,
- faktur styczniowych nie wprowadzałem,
- od 1 stycznia do tej pory w programie odczytuję sprzedaż z kasy ale nie zatwierdzam w magazynie,
- mogę pojechać do sklepu na inwenturę dopiero w nocy z 11 na 12 stycznia i wtedy wszystko policzę,

Pytanie: Proszę o informacje jak zrobić inwenturę na koniec dnia 31.12.2020
czy muszę rozbieżności które teraz wyjdą przepisać (czy można je wyeksportować?) do kopii z 31 grudnia? zakładam że od 1 stycznia do 12 stycznia nic nie ukradziono ale na pewno będą różnice niemałe ponieważ ostatnia inwentura była w marcu 2020.

wiem że dostawy w nowym roku zmienią stany w fizycznym magazynie i myślę o eksporcie różnic do kopii po wprowadzeniu faktur styczniowych. I później z kopii wydruk inwentury?

Z góry dziękuję za Państwa zainteresowanie tematem.
_________________
eletech
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1894
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2021-01-07, 11:10   

Pełny opis wszystkich niuansów jest zrobiony tutaj:
http://symplex.eu/inwentura
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
 
 
 
electronic 

Posty: 50
Wysłany: 2021-01-07, 11:59   

Dziękuję za link.

po przeczytaniu moje pytanie brzmi: czy można przenieść, wyeksportować różnice stanów z jednego protokołu różnic do drugiego?
_________________
eletech
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1894
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2021-01-08, 08:22   

CTRL-Y eksport uniwersalny -> zapisujemy kolumnę symbol, ilość do pliku data.txt (zapis jako plik CSV)
W drugim programie wczytujemy z inwentaryzatora (jest taki typ inwentaryzatora uniwersalny-wczytanie z pliku)
Tak chyba najprościej.
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
 
 
 
electronic 

Posty: 50
Wysłany: 2021-01-08, 11:16   

Dziękuję zrobiłem test i działa ale nie tak jak oczekuję, chciałbym przenieść kolumnę różnice a w tym przypadku wybrałem do przeniesienia kolumnę różnice stanów, ale po odczycie z inwentaryzatora zapisał je do kolumny stan.

W efekcie tej operacji chcę przenieść kolumnę różnice z protokołu z dnia 10 stycznia do utworzonego protokołu różnic z dnia 31 grudnia, tak żeby program zmienił stany rzeczywiste o te właśnie różnice.

Zakładam że od 1 do 10 stycznia rozbieżności nie zmieniły się i dzięki temu ustalę stan na koniec roku.
_________________
eletech
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1894
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2021-01-08, 11:31   

No to trochę dziwne. Podczas inwentaryzacji zliczamy stany, a różnica jest wynikiem odjęcia stanu, który komputer myśli, że ma, od tego, co zliczyliśmy. Wczytywanie różnicy z innego Smalla nie ma sensu, bo w tym Smallu są inne stany wg komputera.
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
 
 
 
electronic 

Posty: 50
Wysłany: 2021-01-09, 10:32   

Tak by się wydawało na pierwszy rzut oka, ale doszedłem do wniosku że jeśli np. 31 grudnia brakowało 100 sztuk danego towaru to 10stycznia też będzie brakowało 100 niezależnie od tego ile zostało sprzedane i zakupione to różnica między faktycznym a wg komputera i tak będzie 100. Idąc tym tokiem myślenia założyłem że jeśli te różnice przeniosę z liczenia 10sycznia do dokumentu z datą 31 grudnia to będzie ok. Czy program przyjmie te różnice i wyliczy na ich podstawie stan? czy muszę to zrobić w excelu?
_________________
eletech
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1894
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2021-01-12, 10:26   

Jeżeli 31 grudnia brakowało 100 sztuk, a sprzedał Pan jeszcze 10, to będziemy mieli teraz 110 na minusie. Wcześniej żeby wyzerować towar, którego rzekomo nie ma, ale go Pan sprzedaje, potrzeba było wprowadzić korektę na +100 sztuk, ale teraz już +110. Tak więc różnica jest już zupełnie inna. Nie zmienił się natomiast stan rzeczywisty i nadal wynosi 0.
Oczywiście do powyższego przykładu możemy dodać jakąś liczbę, bo może towar nie był pod kreską, ale matematyka się nie zmieni. Moim zdaniem założenie się nie zmieni.
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
 
 
 
electronic 

Posty: 50
Wysłany: 2021-01-19, 22:21   

Proszę wziąć pod uwagę że wprowadziłem wszystkie faktury zakupu od 1 do 10 stycznia i odpisałem całą sprzedaż tego towaru. Czyli sama różnica - manko w dniu 31 grudnia wynosiła -100 szt. uważam że nie ma wpływu na tą rozbieżność późniejszy zakup 10szt. i ich sprzedaż która została prawidłowo rozliczona tylko różnica została taka sama. Powiedzmy że 31 grudnia stan wskazywał -100 (ukradzione, źle przyjęte, cokolwiek było przyczyną to brakowało 100 szt.) później powiedzmy 5 stycznia przyjęte zostało 10szt i do 10 stycznia sprzedane 5szt. czyli i tak mamy na minusie 100 bo z przyjętych 10 sprzedaliśmy 5 i 5 zostało na stanie czyli wprowadzając stan 5 i uwzględniając -105 na stanie nadal różnica wynosi 100. Dodam że założenie jest takie że w dniach 1 - 10 stycznia nic nie ukradziono.

Kurczę aż tak się zafiksowałem że nie widzę braku logiki w moim rozumowaniu?
_________________
eletech
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1894
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2021-01-20, 13:39   

Jeżeli wprowadzamy inwenturę na 31 grudnia, to wszystkie zakupy i sprzedaż po tej dacie nie mają znaczenia. Cały czas mówimy o stanie towarów na dzień 31 grudnia. Tak więc pierwsze zdanie jest nieistotne.

Dalej 31 grudnia stan wskazywał -100 - w wyniku inwentaryzacji zapewne stwierdzono, że towaru nie ma, więc inwentaryzacja powinna zrobić przychód na 100 sztuk, żeby wyrównać wynik do zera. To, że coś sprzedaliśmy i tyle samo kupiliśmy 5 stycznia, nie ma tutaj najmniejszego znaczenia. Natomiast nie rozumiem, po co importować różnicę z innego Smalla, gdzie np. brakowało 90 sztuk i tam należało zrobić przychód na 90 sztuk. Jak to zaczytany do naszego Smalla, to nadal pozostanie nam 10 sztuk na minusie. Taka inwentaryzacja jest nic nie warta.
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
 
 
 
ted 

Pomógł: 24 razy
Posty: 568
Wysłany: 2021-01-24, 17:12   

Nie za bardzo przeczytałem wszyskie wątki tego postu ale odpowiem na pytanie w tytule
Dość często zdarza mi się pomagać zrobić inwenturę po 31 grudnia. Robione były nawet koło 15 stycznia
W SB4 jest bardzo łatwo sprowadzić stany z dnia np z15 stycznia do 31 grudnia
Robimy inwenturę podaniem że jest na 31 grudzień ale wpisujemy aktualne w dniu spisu dane
Czyli mamy inwenturę na dzień liczenia
Następnie raporty/rotacja towarów/ ruch towarów z podziałem na operacje
można tez(jak nie było rw, pw) zrobić raport rotacja towarów/magazyny-zakup-sprzedaz stan
Tam wypełniamy datami od 1 styczeń do dnia inwentury
Na tabeli z wynikami wciskamy CTRL i Y i eksportujemy "eksportem uniwersalnym" pola nazwa towaru, symbol ,ilość sprzedana Plik nazywamy np sprzedaz.csv
oraz ponownie eksportujemy plik z nazwa towaru, symbolem, ilośc zakup i nazywamy zakup.csv
Pamiętać aby po każdym polu wstawić np średnik ;
Mając te pliki możemy nimi skorygować inwentaryzację
sprzedaż.csv zawiera towary które zostały sprzedane po 31 grudnia więc należy je dopisac do stanu na dzień 31 grudzień
zakup.csv zawiera towar kupiony po 31 grudnia więc należy go odjąć od inwentaryzacji
Trzeba zwrócić uwagę aby były uwzględnione inne dokumenty jak PW. RW
Aby nie robić ręcznie tych korekt to należy wejść do zakładki Miesiące/inne urządzenia/inwentaryzatory i wybrac dowolny inwentaryzator
wybieramy typ UNIWERSALNY konfiguracja odczytu
wskazujemy nasz plik, odpowiednio ustawiamy pola do odczytu, czyli nazwa towaru, kod kreskowy, ilość
Dla pewności proszę wykonać test odczytu i zobaczyć czy odczytał poprawnie nasze dane
Potem w inwenturze dajemy F7 wczytaj z inwentaryzatora i dany ze sprzedaży zostaną automatycznie dodane do inwentury
Towar z zakupów odejmujemy poprzez inne operacje, cofnięcie odczytu. Oczywiście wcześnie wskazując plik z zakup.csv i robiąc test odczytu
opis w skrucie:
1 robimy raport ze sprzedanych towarów
2 robimy zestawienie raport z kupionych towarów
3 tworzymy odpowiednie pliki csv poprzez eksport uniwersalny
4 konfigurujemy inwentaryzator uniwersalny do odczytu tych plików
5 sprzedaz dodajemy do inwentury
6 zakup dodajemy
W zapisie może i długie i skomplikowane ale realu to łatwe i szybkie
 
 
electronic 

Posty: 50
Wysłany: 2021-01-25, 10:46   

Dziękuję za zainteresowanie tematem, już testuję tę możliwość, w konfiguracji inwentaryzatora - parametry odczytu wybieram nazwę symbol i stan według inwent. (zero), dopisuje ilości przy wczytaniu sprzedaży z inwentaryzatora. export wykonuję do pliku z rozszerzeniem txt i we właściwościach ustawiam tekst za polem na ; linia w pliku exp wygląda tak:
AMINO NUDLE ROSOL;8711200336173;6.000;
wygląda że wszystko pięknie działa.
Bardzo dziękuję za pomoc.



W sumie to już nieważne co poniżej ale gdyby ktoś chciał poczytać:
Postaram się w skrócie opisać jak to wcześniej widziałem.
31 grudnia po zakończeniu sprzedaży zrobiłem kopię programu - nie ma tam faktur ze stycznia ani sprzedaży, WZ i PZ też nie.
Wymyśliłem że jeśli przepiszę różnice z inwentury 10stycznia do tej kopii zakładając że nic nie zginęło w sklepie (od31grudnia do 10stycznia to krótki okres i znaczących kradzieży nie powinno być) to stany z 31grudnia będą faktycznie takie jak powinny być.
Niezależnie czy fizyczny stan się zmienił przez zakupy i sprzedaż to braki i nadwyżki towarów będą 10stycznia takie same jak 31grudnia (w programie działającym wprowadziłem fv styczniowe i zatwierdziłem sprzedaż do 10 stycznia).
I tutaj widziałem szybki sposób jak jednym exportem i importem różnic rozwiązać problem.
_________________
_________________
eletech
 
 
ted 

Pomógł: 24 razy
Posty: 568
Wysłany: 2021-01-25, 17:33   

Pomysł z takim podejściem do inwentury dobry, ale ;-)
Po co ci kopia programu ?
Ja bym otworzył 10 stycznia inwenturę na 31 grudnia a potem następną
10 stycznia z datą 10 styczeń. Te potrzebne wielkości róznic wpisał do inwentury na grudzień i tą odpisał z magazynu. Ma tą zaletę że masz zawsze poprawne dane na koniec roku a nie gdzieś na kopi programu.
Widać tu jak program jest elastyczny
 
 
electronic 

Posty: 50
Wysłany: 2021-01-26, 11:40   

Kopia, bo zawsze robię kopię do testów potem jak już jestem pewien to robię operację na "żywym organizmie" :) również dlatego że nie byłem pewny słuszności mojego kombinowania i chciałem mieć zabezpieczenie. Oczywiście zaletą są aktualne dane na koniec roku ale w sumie to wystarczy że mam od 10 już poprawnie. Jeszcze raz dzięki za pomoc.
_________________
eletech
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group