Home ::  FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy



Poprzedni temat «» Następny temat
problem po awarii zasilania
Autor Wiadomość
bartula 

Posty: 49
Wysłany: 2021-01-04, 17:13   problem po awarii zasilania

Sytuacja następująca: w trakcie dnia miała miejsce awaria zasilania, komp bez
UPS więc się wyłączył.
Po przywróceniu zasilania, okazało się że z dziennej sprzedaży mam tylko jakąś jedną czwartą kwoty w historii odczytów kas, a do tego pojawiły się cztery pozycje o nazwie "stan początkowy"
idzie to jakoś odratować?
Nie ukrywam, że jestem kilka dni po remanencie i mega mnie to załamało.
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1893
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2021-01-05, 11:58   

Nawet jeśli zniknęła historia odczytów z kas, to nie znaczy, że zniknęły odnoszące się do niej zapisy w kartotekach towarów w magazynie.
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
 
 
 
bartula 

Posty: 49
Wysłany: 2021-01-05, 13:03   

To by była dla mnie świetna wiadomość, zobaczę czy będą pojawiały się rozieżności w stanach rzeczywistych a wskazaniami komputera w najbliższych dniach.
 
 
wielobranzowy 


Posty: 114
Wysłany: 2021-01-07, 09:33   

tez takie cos mi sie zdarzylo, zapisy w kartotekach ok, ale dokument znikl, ciezko potem ustalic co faktycznie bylo na dokumencie, najgorzej jak dokument nieoplacony ;/
 
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1893
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2021-01-07, 10:12   

Wydaje mi się, że była opcja serwisowa odtwarzająca historię odczytów z kas na podstawie kartoteki towaru w magazynie. Ale to robił p. Grzegorz i on pamięta, jak to działa i czy będzie przydatne w tej sytuacji.
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
 
 
 
bartula 

Posty: 49
Wysłany: 2021-01-07, 11:55   

A gdzie znajdę tę opcję? albo informację o niej na forum?
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1893
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2021-01-08, 08:19   

Napisałem do p. Grześka prośbę, żeby się wypowiedział na forum
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
 
 
 
grzesiek 


Pomógł: 21 razy
Posty: 396
Wysłany: 2021-01-08, 08:37   

Funkcja odtwarzająca odczyty z kas jest dostępna z menu historii odczytów kas fiskalnych (Ctrl-P Serwis). Ma ona jednak ograniczenie polegające na tym, że sprawdza zgodność tego co jest w raporcie z tym co jest w magazynie - więc jeśli nie ma raportu to do niczego się nie przyda.

Druga opcja jest dostępna z menu Kasy->Odczyty sprzedaży. Jest możliwość wykorzystania opcji:
Ctrl-W - serwisowe odtworzenie odczytu na podstawie zapisów w kartotekach towarowych.

Natomiast nie wiem do końca jak ona zadziała w przypadku gdy zatwierdzimy odczyt w magazynie. Trzeba to sprawdzić na kopii na boku, bo u mnie testy z jakiegoś powodu nie wychodzą (nie mam dostępu do bazy z odczytami z kas, a na ręcznie tworzonych odczytach z jakiegoś powodu to nie wychodzi). Może się tak zdarzyć, że odczyt sprzedaży zostanie utworzony jako nowy w danej dacie i zdubluje wpisy w magazynie. W takiej sytuacji najpierw trzeba by było wycofać odczyty z magazynu funkcją serwisową Ctrl-P -> Usunięcie w edytowanym magazynie wskazanych danych, a dopiero potem zatwierdzić ten odczyt.

UWAGA: tak jak napisałem - część tych operacji jest nieodwracalna i najpierw wykonujemy operacje na kopii gdzieś na boku, a po stwierdzeniu, że wszystko jest OK robimy to na "żywym organizmie".
 
 
wielobranzowy 


Posty: 114
Wysłany: 2022-06-27, 11:05   

Dzien dobry, posiadam zagubiony dokument, mam numer dokumentu, bo wyswietla mi sie jako nieoplacony, ale nie ma go w rejestrze sprzedazy ? co zrobic aby znalezc jakie pozycje sie na nim znajduja?
 
 
 
grzesiek 


Pomógł: 21 razy
Posty: 396
Wysłany: 2022-06-27, 12:02   

Chce się Pan tylko dowiedzieć co na nim było, czy go odtworzyć? Pierwsze jest dosyć proste. Wystarczy wejść w Raporty->Wyciągi->Magazyn Wyciąg z kartotek wpisać odpowiedni zakres dat, i wypełnić F8 numerze dokum.

Drugie już takie proste nie jest. Ważnych jest kilka czynników:
1. Jeśli dokument istniał w miesiącu poprzednim, a w bieżącym jest zapis w rejestrze, a nie ma środka, można przez Ctrl-Y wypakować jego środek z poprzedniego miesiąca.
2. Jeśli dokument nie ma zapisu w rejestrze należy odtworzyć go za pomocą funkcji serwisowej.
3. Jeśli dokument nie ma zapisów w poprzednich miesiącach, a był zatwierdzony można spróbować go odtworzyć przy użyciu zapisów w magazynie.

Specjalnie piszę dość enigmatycznie. Wszystkie te funkcje, z racji, że są serwisowymi, działają z pewnymi ograniczeniami. Wymagają dodatkowo odpowiedniej sekwencji użycia. Dlatego zalecam, aby wykorzystywali je nasi dilerzy, którzy dodatkowo powinni zadbać o to aby przed ich użyciem zrobić kopie bazy danych, z której można by odtworzyć dane w przypadku nieprawidłowego zadziałania funkcji serwisowych.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group