Home ::  FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy



Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: piotrek
2012-01-09, 08:35
Inwentaryzacja w Smalu
Autor Wiadomość
ROBERTINA 

Posty: 15
Wysłany: 2010-12-21, 14:27   Inwentaryzacja w Smalu

Witam
Potrzebowałbym instrukcję do przeprowadzenie inwentaryzacji dla spisu ręcznego w Smallu.
Od niedawna mamy nową wersję programu i chciałbym sprawdzić jaki zmiany są w porównaniu do naszej wcześniejszej wersji (a była chyba z przed 3 albo 4 lat), żeby nie być zaskoczonym podczas inwentaryzacji.
Pracujemy na wersji sieciowej z modułami "gospodarka magazynowa" oraz "obsługa drukarek fiskalnych". Wersja programu 5.1.

Czy istnieje opcja wczytania inwentaryzacji z pliku np excel lub txt.
Jeśli tak będę wdzięczny za informacje na ten temat.

pozdrawiam
 
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1894
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2010-12-22, 08:32   

Zasada nie zmieniła się od lat. Na głównej stronie jest na czerwono link do artykułu na ten temat:
http://symplex.eu/www/pom/porady/inwent.htm
 
 
 
bgronski 

Pomógł: 6 razy
Posty: 139
Wysłany: 2010-12-22, 20:36   

Zmienił się wygląd programu i trochę rozmiesczenie opcji u mnie tez już kliku klientów mimo dostania tej instrukcji prosi o pomoc bo instrukcja od tego co widzą na ekranie się różni .
_________________
całe życie z wariatami
 
 
krzys-firma 

Posty: 35
Wysłany: 2011-09-18, 13:24   

piotrek napisał/a:
Zasada nie zmieniła się od lat. Na głównej stronie jest na czerwono link do artykułu na ten temat:
http://symplex.eu/www/pom/porady/inwent.htm

niestety link do instrukcji nie działa
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1894
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-09-19, 10:11   

krzys-firma napisał/a:

niestety link do instrukcji nie działa

Strona nam się zmieniła i nie dało się zachować tamtych linków.
Oto nowy link:

http://symplex.eu/inwentaryzacja
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
 
 
 
krzys-firma 

Posty: 35
Wysłany: 2011-09-19, 14:02   

dziękuję ten działa
mam problem ponieważ jeśli robię F4 wypełnij wyskakuje błąd
"błędny wynik nie mogę otworzyć zbioru PR1101\3\U0000179.UNR"
 
 
oskardto 

Posty: 50
Wysłany: 2011-09-20, 15:50   Re: Inwentaryzacja w Smalu

ROBERTINA napisał/a:

Czy istnieje opcja wczytania inwentaryzacji z pliku np excel lub txt.
Jeśli tak będę wdzięczny za informacje na ten temat.

pozdrawiam


Witam,
jestem po inwentaryzacji robionej na zasadzie koncentratowa danych.
Na zestawach laptop+skaner (robilem na 3 kompach inwenturę, żeby było szybciej), otwieram arkusz kalkulacyjny i formatuję komórki kolumny A jako tekstowe (kol.A jest u mnie na EAN).
Następnie cały towar skanujemy do tychże laptopów. Po zakończeniu, wypełniam kolumnę B ilością 1 i sacalam r arkusze w jeden (ctrl+c ctrl+v).
Korzystając z bazy MS ACCESS dołączam przygotowany arkusz xls i za pomocą prostej kwerendy sumującej, dostaję w wyniku tabelę, w której mam podsumowane sztuki dla poszczególnych eanów.
Tabelę tą kopiuje do arkusza xls i zapisuje jako plik tekstowy .csv (przy ustawieniu: pole tekstowe bez cudzysłowów, przecinek jako znak rozdzielający pola). Choć lepiej jako znak rozdzielający dać średnik, bo wtedy nie trzeba przy ilości zamieniać przecinka dziesiętnego na kropkę (co ja musiałem zrobić).
Utworzonemu plikowi .csv zmieniam rozszerzenie na .txt.
W smallu pod inwentaryzator 4 wybrałem: Uniwersalny konfiguracja odczytu
pole1 symbol (kod kreskowy)szer 16
pole2 stan wg inwentaryzatora szer 20
sseparator znak ,
reszta odznaczona
Nazwa pliku- wskazałem ścieżkę do mojej inwentury w txt.

I jeszcze w txt usuwamy 1 linijkę z nazwami pól.

Na wszelki wypadek robiłem test odczytu, small wszystkie towary mi zidentyfikował.
Potem już tylko protokół różnic, pobierz stany z dnia, ilości wstępnie wyzeruj F7 wczytaj z inwentaryzatora.

I byłem happy :-)

pozdrawiam
Rafał

PS. Nie wiem czy jest konieczność scalania ilości dla tych samych eanów, ale wolałem to zrobić. Baze mdb accessa z kwerendą sumującą mogę udostępnić.
 
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1894
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-09-21, 09:50   

Można wczytywać inwentaryzację z plików CSV - tak naprawdę są to pliki tekstowe, z kolumami rozdzielonymi separatorem. Da się takie pliki wygenerować w arkuszu kalkulacyjnym (Excel czy OpenOffice). Wówczas każdy taki plik będzie automatycznie sumowany do inwentaryzacji.
Jeżeli Państwo jesteście zainteresowani, to możemy zrobić opis.
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
 
 
 
bestpila 

Posty: 7
Wysłany: 2011-09-21, 10:06   

a nie prościej wykorzystać inwentaryzatory?
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1894
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-09-21, 10:28   

bestpila napisał/a:
a nie prościej wykorzystać inwentaryzatory?

Jak się ma, to najprościej. Jak się nie ma, to zestaw laptop+skaner ze Smallem też wystarczy. Nie bardzo widzę sens stosowania Excela po drodze.
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
 
 
 
oskardto 

Posty: 50
Wysłany: 2011-09-21, 17:04   

piotrek napisał/a:
bestpila napisał/a:
a nie prościej wykorzystać inwentaryzatory?

Jak się ma, to najprościej. Jak się nie ma, to zestaw laptop+skaner ze Smallem też wystarczy. Nie bardzo widzę sens stosowania Excela po drodze.


Witam,
w moim przypadku sens jest. Robiliśmy remanent na 3 skanery do excela. Trwało to bite 9 godzin.
Gdybysmy robili to bezpośrednio do smalla czyli na 1 skaner, trwało by to co najmniej 3 razy dłużej.

pozdrawiam
Rafał
 
 
 
krzys-firma 

Posty: 35
Wysłany: 2011-09-21, 21:29   

witam
inwentaryzacja zanim się do niej zabrałem chciałem użyć klawisza F4 niestety wtedy znikały mi pozycje z magazynu około 300 - więc zrobiłem F10 (ilość pozycji się zgadzała) i wpisałem inwentaryzacje lecz tu również mam problem ponieważ po zakończeniu wpisu chciałem F6 wprowadzić stany do magazynu niestety nie wszystkie dane są spójne z tymi wprowadzonymi w inwentaryzacji np. towar bułka na w inwentaryzacji liczbę 0 i taką winien mieć w magazynie a ma 15
już nie wiem o co chodzi ale wychwyciłem parę takich pozycji i zaniechałem dalszej kontroli po prostu ze zmęczenia
wydawało mi się że jeśli w inwentaryzacji wprowadzę daną ilość i wprowadzę dane do magazynu to takie dane winny tam być bo w innym przypadku po co mi taki program skoro nie wiem ile mam na stanie towaru
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1894
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-09-22, 08:47   

oskardto napisał/a:


Witam,
w moim przypadku sens jest. Robiliśmy remanent na 3 skanery do excela. Trwało to bite 9 godzin.
Gdybysmy robili to bezpośrednio do smalla czyli na 1 skaner, trwało by to co najmniej 3 razy dłużej.

W Smallu można prowadzić jednoczesną inwentaryzację, nawet na 10 skanerów jednocześnie, bez potrzeby wykorzystania Excela.

[ Dodano: 2011-09-22, 08:50 ]
krzys-firma napisał/a:
witam
inwentaryzacja zanim się do niej zabrałem chciałem użyć klawisza F4 niestety wtedy znikały mi pozycje z magazynu około 300 - więc zrobiłem F10 (ilość pozycji się zgadzała) i wpisałem inwentaryzacje lecz tu również mam problem ponieważ po zakończeniu wpisu chciałem F6 wprowadzić stany do magazynu niestety nie wszystkie dane są spójne z tymi wprowadzonymi w inwentaryzacji np. towar bułka na w inwentaryzacji liczbę 0 i taką winien mieć w magazynie a ma 15
już nie wiem o co chodzi ale wychwyciłem parę takich pozycji i zaniechałem dalszej kontroli po prostu ze zmęczenia
wydawało mi się że jeśli w inwentaryzacji wprowadzę daną ilość i wprowadzę dane do magazynu to takie dane winny tam być bo w innym przypadku po co mi taki program skoro nie wiem ile mam na stanie towaru

Inwentaryzację robi się "na dzień". Jeżeli pobierzemy przez F4 dane na dzień 1 stycznia 2011, to pobierze nam stany z tego dnia i tak je skoryguje. Użytkownicy często mylą te rzeczy ze stanem bieżącym. Tak jest zapewne również u Pana. Podczas inwentaryzacji nie można też prowadzić sprzedaży, ani przyjmować towarów, bo to zmienia stany towarowe. W taki sposób nigdy nie doliczymy się prawidłowej ilości towarów w magazynie.
Polecam wnikliwą analizę naszego opisu, który umieściliśmy w dziale "Porady", a zalinkowanego przeze mnie powyżej.
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
 
 
 
krzys-firma 

Posty: 35
Wysłany: 2011-09-22, 11:21   

to dziwne bo na dzień dzisiejszy mam w magazynie bazę towarową z 9362 pozycji ale gdy w inwentaryzacji wcisnę F4 pobiera mi tylko 8962 pozycji
więc 400 pozycji nie ma i nie wszystkie są ze stanem 0
co ciekawe jeśli wcisnę F4 (nawet wpisując dzisiejszą datę) i pobierze mi 8962 to po tym fakcie nawet jeśli wcisnę F10 to baza w inwent. zostaje 8962 pozycji
dlatego robiąc inwentaryzację i chcąc pobrać aktualne stany zrobiłem F10 wtedy miałem dostępne wszystkie towary
tylko dlaczego po wpisaniu inwent. i wciśnięciu F6 nie mam prawidłowych stanów w magazynie ?
od remanentu głowię się z tym i nie wpisuję ani zakupów ani sprzedaży więc baza pozostaje ta sama
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1894
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-09-22, 11:57   

Po wciśnięciu F4 ma Pan opcje dotyczące tego, jaki zakres danych pobrać do inwentaryzacji. Można tam ograniczyć się tylko do wybranych magazynów, grup towarowych i kategorii. Proszę upewnić się, że wybiera Pan opcję "Wszystkie".
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group