Home ::  FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy



Poprzedni temat «» Następny temat
Karty rabatowe online
Autor Wiadomość
slawek 

Pomógł: 14 razy
Posty: 275
Wysłany: 2012-06-15, 11:06   Karty rabatowe online

W programach od dnia 18-06-2012 dopuszczalna jest konfiguracja kart rabatowych w której kilka punktów sprzedaży ma jedną wspólną bazę kart rabatowych.
W takiej sytuacji naliczenie lub rozładowanie punktów z karty w jednym miejscu jest natychmiast widoczne w innym miejscu.
Karty rabatowe online realizowane są za pośrednictwem serwera mySQL dostępnego w Internecie lub Intranecie.

Wymagania dotyczące systemu online – dostęp do Internetu/Intranetu, Win XP lub wyższy, dostęp do mySQL z zewnątrz, zainstalowany sterownik ODBC do mySQL.

Aby włączyć globalną punktację kart rabatowych należy w spisie kart rabatowych wybrać F7 Opcje ogólne i przejść na zakładkę Punktacja.
 
 
oskardto 

Posty: 50
Wysłany: 2012-06-27, 15:19   

Witam,
odpaliłem na serwerku ogicoma bazę MySQL 5.0, chciałbym tam przenieść karty.

Czy jest może jakiś tutorial jak to zrobić ?

Na razie testowo po omacku:
Korzystając z kreatora w smallu, na serwerze utworzyły mi się 3 tabele:
Karty (0 rekordów)
Paragony (0 rekordów)
Wersja_bd (1 rekord)

Karty po użyciu w smallu się dopisują do bazy sql, paragony również, natomiast:
1. zeruje się punktacja która była na karcie
2. nie dopisują się nowe punkty
Wygląda to tak:
Karty:

przy czym karta z 500 punktami dopisana ręcznie z poziomu php admina.
a karta numer 2 dopisana przez SB.
Paragony:


Paragony dopisane przez SB.
Brak dopisanych punktów (a ustawione mam, że za każde 10 zł ma dopisać 1 punkt)

Częściowo się wyjaśniło, musi być zaznaczone w SB "Użyj punktacji grupowej"
i działa OK

R.Ciszewski
 
 
 
slawek 

Pomógł: 14 razy
Posty: 275
Wysłany: 2012-06-28, 09:18   

Witam,
jeżeli chodzi o przeniesienie punktów z SB to można to zrobić poprzez Aktualizacje kart rabatowych - 'F11 Aktualizuj' w tabeli kart rabatowych (Ctrl+P-funkcje serwisowe).
Aktualizacja kart obejmuje SQl tylko w programach od dnia 27-06-2012

Można też wyeksportować je ręcznie i zaimportować w phpMyAdmin.

Jeżeli chodzi o działania kart rabatowych to podstawowa baza kart rabatowych leży w SQL'u. Jeżeli jest użycie karty (naliczenie, rozładowanie, sprawdzenie) punkty z karty przenoszone są do rekordu karty w SB. Jeżeli karty nie ma w SQL to zerują się karty w SB.

Przed użyciem kart w SQL trzeba punkty z SB przenieść do SQL.

W razie wątpliwości proszę o bezpośredni kontakt.
Sławek
 
 
kilu 

Posty: 20
Wysłany: 2012-10-19, 19:42   Re: Karty rabatowe online

Witam,
Zastanawiam się nad konfiguracją tych kart.
Mam pytanie związane z tematem.
Konkretnie chodzi o aktualizacje.
Czy da się to skonfigurować tak:
Przy systemie 2 sklepy + na sklepach serwer POS + po dwa stanowiska. Serwer MySQL do komunikacji pomiędzy dwoma sklepami wykupiony w chmurze.
W serwerze POS na sklepie skonfigurowane połączenie z MySQL i aktualizacją co np 1 godzinę. W stanowiskach POS karty skonfigurowane na lokalny serwer.
Chodzi o to, żeby w przypadku braku połączenia z internetem nie blokować paragonów - sprzedaży.
Aktualizacja punktów na stanowisku pos odbywała by się w tle nie zwalniając sprzedaż?
czy jest możliwość na taką konfiguracje? zastanawiam się nad zakupem POS'ów dlatego chciałbym się upewnić czy tak można to skonfigurować


AAA i jeszcze jedno co w momencie gdyby serwer MySQL padł czy - awaria
 
 
slawek 

Pomógł: 14 razy
Posty: 275
Wysłany: 2012-10-22, 08:53   

Aktualizacja punktów na zewnętrznym serwerze MySQL odbywa się w momencie kończenia paragonu (niezależnie czy jest to stanowisko POS czy np. wersja sieciowa programu).

Oczywiście może się tak zdarzyć, że nie będzie np. dostępu do internetu w momencie wysyłania przez SB punktów do bazy. Po pierwsze program nie zablokuje zakończenia paragonu, po drugie na serwerze POS trzeba uruchomić opcję w spisie kart rabatowych 'F11 Aktualizacja'. Funkcja sprawdzi i wyśle jeśli jakieś punkty z paragonów nie zostały wysyłane do serwera SQL.
Jedyną czynnością której nie można zrobić jeśli SB nie ma dostępu do bazy SQL jest rozładowanie punktów - ale to chyba zrozumiałe.

Co do awarii serwera MySQL to ta kwestia leży po stronie administratora serwera.
 
 
kilu 

Posty: 20
Wysłany: 2012-10-23, 16:19   

Witam
Dzięki za odpowiedź.
Zrobiłem sobie taką roboczą konfigurację na demo programu.
Czy da się ustawić to tak, żeby połączenie z mysql odbywało się w tle?
Chodzi o to, że nawet jak jest połączenie internetowe to:
- dochodzi kasjerce kilka komunikatów do zaakceptowania mimo zaznaczenia " brak informacji o użyciu karty.... " to po użyciu powinno być w tle

- np w sobotę kiedy jest spory ruch w sklepie jak i w internecie mogą pojawiać się dosyć długie przerwy tj blokady POS'a podczas użycia karty i na zakończenie paragonu.

Odnoszę wrażenie, że podczas sprzedaży szybciej idzie to jak aktualizację przejmie serwer.
Czy da, się to tak ustawić, żeby POS traktował karty jako lokalne a serwer jako mysql.
W sklepie spożywczym w praktyce wygląda to tak , że karty które są aktywnie "wymieniane" pomiędzy sklepami tj. używane na obydwu sklepach to może jakieś 15% reszta jest używana w obrębie jednego sklepu. Mam 3 sklepy w jednej miejscowości - (większa wioska) więc z założenia powinna być większa rotacja.
Dlatego zwalnianie sprzedaży - (blokady czasowe podczas połączenia) dla wszystkich w moim przypadku są bardzo zniechęcające.
Może to wina internetu a w mniejszych miejscowościach bywa z tym różnie.
Pozdrawiam
Kilu

[ Dodano: 2012-10-23, 17:04 ]
Witam ponownie.
Postanowiłem przetestować różne koncepcje i oto moje przemyślenia:

1. POS podłączony od mySQL - "Punktacja globalna" najlepsze pod względem stanu punktów w zasadzie jedyna prawidłowa konfiguracja pod warunkiem serwera mySQL na dobrym łączu i dobrego połączenia z internetem.

2. Serwer POS - ustawiony na "punktacja globalna" a stanowisko POS na "punktacja lokalna" - dobre pod względem kompletnych braków komunikatów i "blokad" stanowiska POS podczas operacji z kartami. Problem przy aktualizacji do bazy mySQL.
Jedyna możliwa aktualizacja przez "ponowne naliczenie pktów" na Serwerze POS. Trwa bardzo długo ponieważ przegląda wszystkie paragony. - ale klient nie czeka przy kasie.

3. SerwerPOS podłączony do internetu i ustawiony na "Punktacja globalna" . Stanowisko POS brak podłączenie do internetu też ustawiony na "Punktacja globalna". Wada (dla jednych wada dla innych zaleta) kilkukrotnie wyskakujące komunikat o braku połączenia z mysql Zaleta łatwa aktualizacja na Serwerze POS.

konsensus: Wiadome, że ta Punktacja powinna opierać się na pierwszej opcji, ale jak pisałem sprawdzi się tylko jak ktoś ma dobry dostęp do internetu. Dla osób mających problem z internetem dobra opcja to 3 tylko fajnie było by gdyby była możliwość wyłączenia komunikatów o użyciu katy. Komunikat o połączeniu powinien pojawiać się w tle. Moim zdaniem to, że kasjerka nie dowie się że nie ma połączenia w środku rozpoczętego paragonu tylko ją rozproszy, a powinna się skupić na sprzedaży. W końcu to stanowisko POS, typowe do sprzedaży, nie powinno mieć żadnych przycinek. Może dało by się to zrobić tak, żeby komunikat o połączeniu się nie pojawiał (funkcja działająca w tle) ale tylko wtedy jak ktoś wciśnie w opcjach kart rabatowych "brak informacji o użyciu karty..." a błąd połączenia pojawił się po zakończeniu paragony - wtedy co powinien pojawić się stan karty. NA paragonie wydrukował by się wtedy nie stan punktów tylko informacja o użyciu karty. To tylko sugestie.
Pozdrawiam
Kilu
 
 
slawek 

Pomógł: 14 razy
Posty: 275
Wysłany: 2012-10-24, 13:45   

Witam,
przy kartach rabatowych online komunikaty komunikacji z baza sql pojawiają się jedynie jak coś jest nie tak z komunikacją z bazą sql, inne komunikaty to standardowe komunikaty obsługi kart rabatowych w SB - więc nie wiem o jakich komunikatach Pan pisze.

Na chwilę obecną jedynym podejściem do kart rabatowych online jest aktualizacja bazy sql po zakończeniu dokumentu. Nie przewidujemy w bliskiej przyszłości zmiany działania.
 
 
kilu 

Posty: 20
Wysłany: 2012-10-24, 17:32   

Chodzi mi o komunikat - informacje połączenia z bazą mysql po wpisywania nr karty. komunikat o łączeniu powinien być po zakończeniu dokumentu a nie "w środku".
Pozdrawiam jak pisałem to były tylko sugestie.
Pozdrawiam
Kilu
 
 
slawek 

Pomógł: 14 razy
Posty: 275
Wysłany: 2012-10-25, 14:54   

Tak naprawdę program łączy się z bazą 2 razy. Pierwszy raz na początek aby pobrać aktualną ilość punktów (np. do drukowania w stopce paragonu) drugi raz po zakończonej transakcji w celu aktualizacji ilości punktów w bazie.

Rozumiem, że chodzi o komunikaty typu 'Łączenie z bazą danych...', bo dalej nie rozumiem.
 
 
kilu 

Posty: 20
Wysłany: 2012-10-26, 07:47   

slawek napisał/a:


Rozumiem, że chodzi o komunikaty typu 'Łączenie z bazą danych...',


Tak - mogło by się to odbywać w tle. przy powolnym internecie chwilę to trwa
Pozdrawiam
Kilu
 
 
slawek 

Pomógł: 14 razy
Posty: 275
Wysłany: 2012-10-26, 14:11   

Nie mogę zrobić łączenia z bazą w tle. Podczas każdej operacji na bazie program łączy się z nią a po wykonaniu operacji następuje rozłączenie.
W związku z powyższym czy będzie komunikat o łączeniu czy też nie to i tak trzeba będzie poczekać na nawiązanie połączenia.
 
 
kilu 

Posty: 20
Wysłany: 2013-01-26, 14:34   

Witam
Czy jest możliwość wysłania wszystkich kart do bazy mysql bezpośrednio z programu?
Tzn Jak zrobić eksport bazy do serwera?
ctrl+p podczas aktualizacji działa tylko podczas aktualizacji paragonów.
Jak ja bezę kart rabatowych mam z kilku lat to nie dam rady wcisnąć f11 i aktualizuj.
Muszę zrobić coś w rodzaju eksportu kart.
Da się zrobić coś takiego?
Wydaje mi się że program musiałby wysłać na serwer mysql paragon z wartością początkową wszystkich kart które mają stan większy niż 0 pkt'ów ale mogę się mylić.
W zasadzie operacja wykonywana jednorazowo tylko przy przenoszeniu pkt'ów z lokalnego do mysql więc mogła by to załatwić jakaś wtyczka.
Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.
 
 
slawek 

Pomógł: 14 razy
Posty: 275
Wysłany: 2013-02-04, 09:19   

Witam,
punkty można wyeksportować ręcznie i zaimportować w phpMyAdmin.
Można też wykonać wtyczkę.
Pozdrawiam
 
 
kilu 

Posty: 20
Wysłany: 2013-03-26, 19:16   

Witam jeszcze raz.
Skonfigurowałem sobie karty rabatowe online ale na sklepie gdzie mam kasy nie da się nigdzie sprawdzić punktów.
Do tej pory możliwość sprawdzania punktów obsługiwała sprawdzarka cen z programem pricewin.
Czy jest możliwość, żeby program pricewin po wprowadzeniu nr karty też łączył się sprawdzając punkty?
Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź
 
 
slawek 

Pomógł: 14 razy
Posty: 275
Wysłany: 2013-03-27, 12:19   

Witam,
istnieje możliwość zmiany symulatora sprawdzarki tak aby punkty z karty rabatowej odczytywane były z bazy mysql.
Temat zostanie dodany do listy oczekujących na rozpatrzenie do wykonania.
Nie potrafię powiedzieć kiedy byłaby ewentualna realizacja.
Jeżeli jest potrzeba wykonania takiej modyfikacji 'na szybko' proszę o kontakt na priv w celu ustalenia kosztów.

Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group