Home ::  FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy



Poprzedni temat «» Następny temat
Bilans otwarcia dla kontrahentów
Autor Wiadomość
kaleon 

Pomógł: 24 razy
Posty: 492
Wysłany: 2010-12-04, 11:10   Bilans otwarcia dla kontrahentów

Witam

Proszę mi napisać w jaki sposób można dodać bilans otwarcia dla dostawców i odbiorców ?

Normalnie jak wejdziemy do księgi i wybierzemy Plan kont - bilans otwarcia i klikniemy na jakieś konto analityczne i damy enter to otwiera się edycja i wpisujemy wartość do bilansu początkowego.

A w jaki sposób zrobić to samo dla kontrahentów. Dostawcy 202 gdy klikniemy enter to pojawia się DOST i więcej zrobić nie można.

Próbowałem wszystkiego i nawet kliknąłem insert gdy stałem na dostawcach i ku mojemu zdziwieniu pojawiło się okienko aby dopisać firmę do listy. Nie jest to nigdzie opisane.
Czy to co odkryłem :) jest jedyną możliwością na wypełnienie bilansu przez kontrahentów ?
Skoro konta są podpięte pod kontrahentów to dlaczego nie mogą sami się tam pojawiać?
Przecież to strata czasu gdybym musiał za każdym razem dodawać nowych kontrahentów. Gdy jest ich ok 700 to już mi się nie chce a co dopiero gdy będzie tego więcej.

Po części znam chyba rozwiązanie. Pewnie dlatego że nie ma "słynnego" podziału na dostawców i odbiorców. Pan Piotr pytał kiedyś po co to komu potrzebne i tu ma najważniejszą z odpowiedzi. Po to aby bilans automatycznie wypełniał się sam kontami analitycznymi. Odpowiednio dostawcy do konta dostawców i odbiorcy.

Nie wspomnę już o środkach trwałych że do nich analityki też nie można zrobić z automatu.
Mamy wpisane kilkaset środków trwałych i trzeba ręcznie każde wpisywać do analityki konta środki trwałe. Powinno być to zrobione automatycznie. Czyli podczas dopisywania środka trwałego dopisać numerek analityczny i automatycznie powinien pojawić się w bilansie.

Pozdrawiam i czekam na jakąś odpowiedź w tej sprawie.
_________________
Jeśli pomogłem to nie krępuj się. Postaw piwo :D

---
www.chorzepa.pl - usługi informatyczne, strony i sklepy internetowe
www.chorzepa.eu - serwery, domeny, hosting, ubezpieczenie stron www
 
 
 
bastizg 

Pomógł: 31 razy
Posty: 225
Wysłany: 2010-12-04, 15:27   

Miesiące -> Instalacja , Konfiguracja -> Kontrahenci - Zadłużenie .
Co do środków trwałych, to nie bardzo rozumiem o co chodzi :-( Masz w ewidencji środków trwałych kolumnę Konto Umorzeń i Konto Kosztów powiązane z planem kont.

Konto analityczne dla dostawców / odbiorców dopisuje się automatycznie , możesz sprawdzić jego numer w kolumnie Numer konta księgowego w ewidencji dostawców odbiorców. Konto zakłada się w momencie powstania "ruchu" na koncie , albo przez Miesiące -> Instalacja , Konfiguracja -> Kontrahenci - Zadłużenie , albo podczas zakupów, sprzedaży.
W zależności od strony, albo zakładane jest konto 200-ODB albo 201-ODB, czyli jest dokładnie tak jak byś chciał żeby było.
Według mnie akurat to jest w programie zrobione bardzo dobrze.
 
 
 
kaleon 

Pomógł: 24 razy
Posty: 492
Wysłany: 2010-12-04, 16:10   

Nie do końca było tak jak powinno ale coś było namieszane w datach. W bilansie pokazywało stan na inny dzień.

Gdy wejdę w bilans otwarcia i konto 201 rozrachunki z odb
rozwinę listę to pojawia się tylko ODB - Rozrachunki z odbiorcami.
gdy w tym miejscu dopiero kliknę insert wstaw konto to pojawia się lista firm.
Gdy kliknę na firmę i enter to pojawia się dopiero w planie kont.
Gdy zamknę program i otworzę ponownie to firma która ma saldo zerowe znika z planu kont. Zostaje tylko firma która ma jakieś saldo.
Nauczony jestem przez inne programy że jak wchodzę w analitykę konta dostawcy to widzę wszystkich dostawców. Bez względu na to czy mają jakieś zapisy czy nie.

Jedynym szybkim sposobem na wpisanie zadłużenia jest używanie poprzez konfigurację i kontrahenci zadłużenie.
Z tym że ja bym to przeniósł w inne miejsce. Konfigurację zazwyczaj blokuję klientowi aby nic nie zepsuł i przy okazji blokuje mu się dostęp do rzeczy która może być normalnie używana w programie w ciągu roku.
np. Tabele - kontrahenci - zadłużenie


Jeśli tak jak działa teraz jest dobrze no to ok.

A odnośnie środków trwałych to również powinna być taka lista w planie kont jak przy kontrahentach.
Rozwijamy i widzimy wszystkie pozycję i ich zapisy na subkoncie każdego środka trwałego. Tak to jest zrobione w innych programach.

Tak samo również powinno być zrobione z pracownikami. Jeśli ktoś prowadzi kadry płace w programie to powinien mieć listę pracowników podpiętych w planie kont. W ustawieniach wskazało by się tylko do którego konta ma dowiązać: odbiorców, dostawców, środki trwałe, pracowników.

Tak powinno być.
[/quote]
_________________
Jeśli pomogłem to nie krępuj się. Postaw piwo :D

---
www.chorzepa.pl - usługi informatyczne, strony i sklepy internetowe
www.chorzepa.eu - serwery, domeny, hosting, ubezpieczenie stron www
 
 
 
bastizg 

Pomógł: 31 razy
Posty: 225
Wysłany: 2010-12-04, 16:36   

Jeśli pojawia się nowy klient / dostawca , to w momencie dekretacji dokumentu program sam zakłada nowe konto analityczne dla tego klienta / dostawcy, nie wiem po co tam wchodzić i coś zakładać :mrgreen:
Podobnie jeśli rozpoczynasz pracę z programem to w momencie naniesienia bilansu otwarcia dla kontrahenta program sam założy konto analityczne.
W bilansie otwarcia powinny być tylko te konta na których "coś jest" po co zaśmiecać
pustymi kontami kontrahentów ?

Co do środków trwałych - jeśli chcesz osobne konto dla każdego środka trwałego, to
ok. Przy kilkuset środkach trwałych byłoby to pomocne .
Znane mi księgowe nie praktykują prowadzenia dla każdego ŚT osobnego konta , najczęściej u klientów podział konta 400 ( Amortyzacja na dwa analityczne 1 - będąca kosztami uzyskania i 2 - niebędąca kosztami uzyskania , konto 71 - podział na kilka kont według klasyfikacji ŚT.
Program "z automatu" prowadzi naliczanie amortyzacji dla każdego środka , pilnując jej
i oferując wszystko co jest konieczne do EŚT, dlatego według mnie można spokojnie "zsumować" ja na kilku kontach.

Prowadzenie Kadr i Płac w programie nie wymusza w żaden sposób aby zakładać analityki dla każdego pracownika do konta rozrachunki z pracownikami, szczególnie że na tych kontach najczęściej księguje się tam zaliczki itp. NO ale co księgowa to obyczaj :), tak że takie "ułatwienie" może by się i przydało.

Ja osobiście byłbym zadowolony z automatyzacji księgowania Kadr i Płac w F-K.

A i jeszcze zmiana nadawaniu numeru dowodu w Księdze. Teraz program nadaje numery w rejestrach według daty wprowadzenia i potem powiela ten numer w Księdze podczas księgowania. Doprowadza to do sytuacji że wywala się chronologia, jest normą że dokumenty np. za styczeń wprowadzane są dopiero w np. lutym, i dopisywany już po wprowadzeniu kilkudziesięciu dokumentów lutowych, automatycznie ma numer dużo większy niż styczniowe i niechronologiczny. Teraz trzeba przed każdym księgowaniem układać dokumenty według chronologii i na nowa numerować.
Rozwiązanie było by nadawanie numeru rejestru dopiero w momencie księgowania, albo dołożeniu nowego numeru który nadawał by się w momencie księgowania i to on drukowałby się w księdze.
 
 
 
kaleon 

Pomógł: 24 razy
Posty: 492
Wysłany: 2010-12-04, 16:54   

No właśnie.
Co księgowa to obyczaj :)

Akurat tak się składa że księgowe które pracują na symplexie u moich klientów pytają o taką funkcjonalność.

Z pracownikami akurat to nie jest takie istotne ale jeśli chodzi o środki trwałe to przydało by się takie coś.
Bo to jest podwójna robota. księgowa musi ręcznie tworzyć analitykę dla każdego środka trwałego.
A czy ktoś wie jak w bilansie otwarcia zobaczyć stan na konkretny dzień?
Jak się wchodzi do bilansu to program pyta na który dzień ma pokazać zadłużenie. kliknąłem aby nie pokazywał więcej a teraz chce zmienić tą datę i nie wiem gdzie to jest.
_________________
Jeśli pomogłem to nie krępuj się. Postaw piwo :D

---
www.chorzepa.pl - usługi informatyczne, strony i sklepy internetowe
www.chorzepa.eu - serwery, domeny, hosting, ubezpieczenie stron www
 
 
 
bastizg 

Pomógł: 31 razy
Posty: 225
Wysłany: 2010-12-04, 17:08   

Co księgowa to obuczaj :) Ale po co analityka dla każdego środka trwałego ?? Zapytaj przy okazji i napisz :)

Jak się wchodzi do bilansu to program pyta na który dzień ma pokazać zadłużenie. kliknąłem aby nie pokazywał więcej a teraz chce zmienić tą datę i nie wiem gdzie to jest.
- tego nie rozumiem :(.
Bilans otwarci jest na dzień rozpoczęcia księgowania i obejmuje stan kont na koniec poprzedniego okresu. I tyle wprowadzasz to raz np. na 01.01.XXXX jako początek roku i tyle. Ciężko aby można było ustawiać i sprawdzać zadłużenie w bilansie otwarcia na dowolny dzień - chyba ze nie zrozumiałem dobrze twego pytania.
 
 
 
kaleon 

Pomógł: 24 razy
Posty: 492
Wysłany: 2010-12-04, 17:39   

nie wiem czy to zależy od wersji programu ale gdy pierwszy raz wszedłem do bilansu to pojawiło się pytanie na jaki dzień ma pokazać zadłużenie
_________________
Jeśli pomogłem to nie krępuj się. Postaw piwo :D

---
www.chorzepa.pl - usługi informatyczne, strony i sklepy internetowe
www.chorzepa.eu - serwery, domeny, hosting, ubezpieczenie stron www
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group