Home ::  FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy



Poprzedni temat «» Następny temat
Przyszlosc small businessa
Autor Wiadomość
elviss 

Posty: 18
Wysłany: 2013-02-13, 16:24   Przyszlosc small businessa

Witam,

Czy firma symplex planuje w przyszlosci zmienic sposob przechowywania danych w programie Small Business? Chodzi mi o migracje lub wypuszczenie nowego produktu opartego o bazy danych (MySQL, MSSQL czy ORACLE).

Pozdrawiam
 
 
xelexin 

Posty: 15
Wysłany: 2013-02-14, 18:31   

Również podłączam się pod pytanie, bo bazy np. MySQL by się bardzo przydały.
 
 
bastizg 

Pomógł: 31 razy
Posty: 225
Wysłany: 2013-02-14, 19:12   Re: Przyszlosc small businessa

elviss napisał/a:
Witam,

Czy firma symplex planuje w przyszlosci zmienic sposob przechowywania danych w programie Small Business? Chodzi mi o migracje lub wypuszczenie nowego produktu opartego o bazy danych (MySQL, MSSQL czy ORACLE).

Pozdrawiam


Nie mnie się wypowiadać, ale temat już był poruszany : http://symplex.com.pl/for...&highlight=baza
 
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1894
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2013-02-15, 11:48   

Od tego czasu sytuacja programu nie uległa zmianie, natomiast dodaliśmy obsługę MySQL w samodzielnych stanowiskach POS. Ta opcja pozwala na przestawienie programu, żeby magazyn i paragony były przechowywane w bazie SQL. Ponieważ w POSie nic innego nie jest potrzebne, jest to w pełni funkcjonalne rozwiązanie.
Rozwiązanie zostało stworzone na potrzeby kilku naszych dealerów, którzy chcieli, aby nasze stanowiska POS działały pod nadzorem zewnętrznej aplikacji.

Drugą ciekawostką jest możliwość podpięcia bazy SQL do korzystania z kart rabatowych. Dzięki temu rozwiązaniu klienci, którzy mają sieć sklepów w całej Polsce, mogą prowadzić jedną politykę lojalnościową dzięki jednej bazie kart rabatowych i punktów.

To takie małe dwa kroki w kierunku korzystania z bazy SQL. Przejścia całego Smalla na SQL w tym roku na pewno nie będzie.
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
 
 
 
elviss 

Posty: 18
Wysłany: 2013-02-17, 10:25   

xelexin - dzieki za wsparcie ;].

piotrek - moje uznanie za to ze udało wam sie stworzyć system przechowywania danych w plikach i rozwiązaliście wszystkie problemy związane z dostępem i updatami przez wielu userow. Zdaje sobie sprawę jak trudne to było. Mam nadzieje ze zdecyduja sie Panstwo na stworzenie wersji opartej o baze danych. Bazy sa zoptymalizowane do przechowywania danych i bardzo wydajne. Pozwolę sobie wypisać kilka zalet zmiany sposobu przechowywania danych:
- podniosłaby sie wydajność w dużych środowiskach.
- zniknęłyby problemy z antywirusami bo nie byłoby plików do których broniłyby dostępu.
- łatwe stałoby sie stworzenie klienta na inne platformy niz windows (linux, android)
- możliwe byłoby stworzenie wersji mobilnej
- rozwiązanie takie nie musi podnieść kosztów (można skorzystać z darmowych wersji jak MySQL).
- wasz produkt stałby sie bardziej konkurencyjny.

Niestety prawda jest to ze zmiana sposobu przechowywania danych wymagałaby dużych zmian w programie. Właściwie prócz logiki businessowej i interface'u użytkownika wszystko musiałoby być zmienione. Ale skoro udało wam sie stworzyć działające rozwiązanie na plikach to wierze za z bazami tez sobie poradzicie. Zachęcam i kibicuje ;]
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1894
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2013-02-19, 10:30   

Dziękuję za uwagi.
Doskonale znamy wszystkie plusy wynikające z zastosowania silnika bazy danych. W momencie, gdy program powstawał, takich narzędzi nie było.
Słusznie Pan zauważył, że "wszystko musiałoby zostać zmienione", dlatego nie należy się w najbliższym czasie tak radykalnych zmian w programie.
Z drugiej strony mamy gros klientów, dla których obecne rozwiązanie jest wygodniejsze, z uwagi na małe wymagania systemowe bo pracują na wersji jednostanowiskowej, czasami na starych maszynach typu Pentium 100. Konieczność instalowania silnika bazy danych będzie dla nich sporym utrudnieniem. Pozostaje jeszcze kwestia problemów redystrybucji serwerów SQL.
W tej chwili za 1100 zł klient otrzymuje wersję sieciową na 20 stanowisk. Nie pamiętam, do ilu stanowisk Microsoft udostępnia swój silnik za darmo. Być może klient będzie musiał dodatkowo dopłacać za zakup serwera SQL, żeby nadal mieć starą funkcjonalność. Z MySQL jest podobnie. Jest on za darmo dla produktów na licencji GPL, niekoniecznie dla nas. Nie jestem przekonany, czy Symplex mógłby go dołączyć do instalatora Small Businessu. Tak więc zmiana silnika bazy danych to problem nie tylko programistyczny, ale też logistyczny: szkolenia serwisantów i wdrożeniowców, opłaty licencyjne, konieczność wymiany sprzętu przez niektórych klientów, trudniejsza instalacja itd.
Nie jest to jednak oficjalne stanowisko firmy na ten temat, ale moje prywatne spostrzeżenia.
------------------------------------------------------------------
Szkolenia Symplex Small Business
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
Ostatnio zmieniony przez piotrek 2015-02-20, 09:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
oskardto 

Posty: 50
Wysłany: 2013-03-24, 15:33   

Żeby nie było że wszyscy są za przejściem na bazodanową obsługę.
Ja jestem przeciwny temu rozwiązaniu, choćby ze względów poruszonych przez p.Piotra.

oskardto
 
 
 
xelexin 

Posty: 15
Wysłany: 2014-04-25, 12:25   

i są jakieś decyzje w sprawie przejścia na baze danych?

bo oczywiście baza nie musi być konkretnie mysql.

Postgresql jest darmowy do zastosowań komercyjnych.

A aktualny stan smalla na plikach dla dużych baz i korzystaniu z SMB, niedość że spowalnia pracę, to często się wiesza.

Kiedy można oczekiwać na jakieś decyzje w tej sprawie?
 
 
piotrek 
Administrator
programista


Pomógł: 77 razy
Posty: 1894
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2014-04-25, 13:58   

xelexin napisał/a:
A aktualny stan smalla na plikach dla dużych baz i korzystaniu z SMB, niedość że spowalnia pracę, to często się wiesza.

Nie polecamy SMB. Można powiedzieć, że robi Pan to na własną odpowiedzialność.
Ostatnio prowadziłem szkolenie dla nowych dealerów i tam również co do przejścia na SQL zdania były zdecydowanie podzielone.
Tak czy inaczej w tej chwili stan jest taki, że decyzja zapadła, że będziemy próbowali przygotować wersję działającą na bazie SQL. Myślę, że nie będzie do MySQL. Prace nad taką wersją jeszcze nie ruszyły, więc nie jest możliwe podanie jakiegokolwiek terminu.
Proszę w tej sprawie pytać p. Wojtka G. (jak wróci z urlopu, czyli pod koniec przyszłego tygodnia).
_________________
Szkolenia dla użytkowników Small Business i Bistro
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group